Bir UX Mimarına İhtiyacınız Olan 9 Neden Hiç UX Mimarlarını Duydunuz Mu?

Bir UX Mimarına İhtiyacınız Olan 9 Neden Hiç UX Mimarlarını Duydunuz Mu?

Bir UX Mimarına İhtiyacınız Olan 9 Neden Hiç UX Mimarlarını Duydunuz Mu?

Günümüzün sürekli değişen teknoloji dünyasında, web siteleri fazla trafiği elde etmek için sürekli olarak güncellenmeli ve kullanılabilirliklerini geliştirmelidir.

Bir UX mimarı kullanmak, iyi bir web sitesine sahip olmak ile başarılı web sitesine sahip olmak arasındaki fark anlamına gelebilir.

UX mimarlarının rollerini ve bu profesyonellerden birini aramayı düşünmenizi gerektiren dokuz nedeni bir araya getirdik.


Ux Mimarı Nedir?

UX, Kullanıcı Deneyimi demektir. Yani Kullanıcı Deneyimi Mimarı.

UX mimarı, bir web sitesinde kullanıcılar için bilgi ve organize yapısını sunmaktan sorumludur.

UX mimarı aslında bir web sitesinin hem kullanıcı dostu olmasını hem de web sitesi sahibinin önemli ve gerekli gördüğü bilgileri sağlar. Genellikle kullanılabilirliği iyileştirmek için yeni ve yenilikçi yöntemler üzerinde çok fazla araştırma yapacaklardır.

Bir web sitesinin kullanılabilirliği trafik kazanmanın, düzenli kullanıcıların ve arama motoru optimizasyonunun iyileştirilmesinin en önemli unsurudur.

UX mimarının rolünü daha iyi anlamak için, UX mimarlarını UX tasarımcılarından ve UX analistlerinden ayırmak önemlidir.

Bir UX tasarımcısı bir web sitesinin arkasındaki yaratıcı kişidir ve web sitesi sahibinin sahip olduğu vizyonu uygular. Bir UX tasarımcısı, web sitesini buna göre kodlayacak, web sitesinin estetiğini koruyacak ve web sitesini kolaylaştırmak için yapısını yönetecektir.

Bir UX analisti, kullanıcıların davranışlarını analiz etmekten sorumludur. Site sahibi tarafından belirlenen gereksinimleri analiz edecek, özellikle kullanılabilirlik ve kullanıcıların kalmasına ve ayrılmasına neden olan şeyleri bulmaya odaklanacaktır.

Bazen UX mimarı, UX tasarımcısı ve UX analistinin bazı rollerini üstlenir.Bir Ux Mimarına Sahip Olmanız İçin 9 Neden

Artık UX mimarının işinin ne olduğunu bildiğimize göre, bu mimarların web sitenizin veya uygulamanızın başarısı için neden hayati olabileceğini ele alalım.


Çok Disiplinli Uzmanlık

UX mimarlarının kullanılabilirliği geliştirmek için web sitesinin hemen her alanında bilgili olmaları gerekir. UX mimarının uzmanlığının bu unsurları arasında harika vizyon, uyum sağlama yeteneği, bilgi teknolojisi ve mimarisi, proje yönetimi becerileri ve sanatsal tasarım yer alır.

UX mimarı Çalıştırdığınızda, Temellerden Çok Daha Fazlasını Bilen Birini İşe Alırsınız.


Müşteri Memnuniyeti Tutkusu

Web sitesi sahibi sizsiniz. UX mimarının işi, sıkı çalışmaları sonucunda web sitenizden memnun olduğunuzdan emin olmaktır.

UX mimarı, her şeyden önce müşteri memnuniyetinden endişe duyar. Hedefleriniz, onların hedefidir.

Her Şey Hakkında Az Şey Bilirler

Daha önce söylediğimiz gibi, UX mimarı tuttuğunuzda sadece temel bir programcıyı işe almıyorsunuz.

UX mimarları iş, araştırma, görsel tasarım, yazma, düzenleme, iletişim, müşteri hizmetleri ve diğer teknik beceriler de dahil olmak üzere kullanılabilirlik dışındaki konularda uygulanabilir bir bilgiye sahip olacaklar.


Kitlenizi Anlıyorlar

UX mimarı hedef kitlenizi iyi anlayacaktır. Aksi takdirde ürününüz veya siteniz oldukça başarısız olur.

UX mimarının size soracağı ilk şeylerden biri, hedef kitlenizin ne olduğudur. Web sitenize kimin gözlerini sokmaya çalışıyorsunuz? Bu gözlerden kaç tanesi kalıyor veya geri dönüyor ve sitenizin kullanılabilirliği onları nasıl koruyabilir?


Projenize Acele Etmeyecekler

Bu hem iyi hem de kötü bir şey olabilir. UX mimarının işi zaman alan bir iştir. UX mimarları UX tasarımını, mimarisini ve kullanılabilirliğini göz önünde bulundurmak zorunda olduğu için süreç biraz zaman alacaktır.

UX mimarı, sizinle olan sıkı çalışma ve işbirliği sayesinde ürününüzü inanılmaz derecede başarılı bir şeye dönüştürebilir.

Sabır, anahtardır. Sizinle başarılı bir ilişki kurmak istiyorlarsa bütçeniz ve son teslim tarihleriniz karşılanmalıdır.


Doğal – Garip Olmayan Bir Etkileşim Kurabilirler

UX mimarı, kullanıcılarınız ve siteniz arasında akıcı, rahat etkileşim kurabilir.

Belirli bir uzmanlık olmadan, bu doğal etkileşime ulaşmak zordur. UX mimarı, kullanılabilirliğin doğal akış yönünü mükemmelleştirmede profesyoneldir.


Uzman Problem Çözücülerdir

UX mimarı, projenin nasıl geliştirileceğine dair kolay sonuçlara atlamak yerine sitenizle ilgili doğru sorunu bulabilir.

Bir proje hedeflerle başlar, dönüşümü arttırır ve çözülmesi zor olabilecek kullanılabilirlik sorunlarının temel nedenlerine ulaşır. UX, sitenizin kullanılabilirliğinin temel sorunlarını kapsamlı bir araştırma yaparak elde edip onarır.


Benzersiz Düşünürler

Sürekli değişen bir zamanda yaşıyoruz. Kodlama, işletim sistemleri ve diğer teknolojiler her geçen gün değişiyor gibi görünüyor ve bu, kullanıcıların nasıl düşündüklerinin, pazardan ne istediklerinin doğrudan bir sonucudur.

UX mimarı, yakınsak ve ıraksak bir düşünür olmak için eşsiz bir kabiliyete sahiptir. Hedef kitlenizdeki kişilerin davranışlarını ve sorunlarını analiz edebilir ve ihtiyaçları için web sitenize çözümler uygulayabilirler.


Kendilerini, Sizin İş Modelinize Göre Uyarlayacaklar

Tüm işlemleri, sizin iş modelinize göre tasarlayacaklardır.

Web Sitenizi Doğru Şekilde Yeniden Tasarlayın

Mümkün olan en başarılı web sitesine sahip olmak için, yüksek kaliteli SEO araçlarına yatırım yapmanız ve sitenizin tasarımını geliştirmek için profesyonelleri istihdam etmeniz gerekecektir.

Buraya Google Adsense gibi bir reklam ağından aldığınız reklam kodunu ekleyerek gelir elde edebilirsiniz.
Facebook'ta PaylaşTwitter'da PaylaşLinkedin'de Paylaş